אפקט הטראמפ

12998787213_1683612048_b

איך לאדם אחד יכולה להיות כזו השפעה על מחיר המתכת הצהובה? אם אתה דונלד טראמפ, זה כנראה פשוט. מחירי הזהב החלו בנסיקה מיד לכשהתברר ניצחונו של דונלד טראמפ. המגמה הינה המשך ישיר של המתאם המדהים, של 75%, שמצאנו בין העלייה בסקרים של טראמפ לעליה במחיר הזהב ב30+ ימים האחרונים.
אין ספק כי לצד ה״ברקסיט״, מערכת הבחירות רווית המחלוקות והאירועים בארה”ב היא אחד האירועים המשפיעים ביותר על הכלכלה העולמית ב2016 והשפעתה תתרחב לשנים הבאות עם בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית. במשך חודשים, כל עוד התחזיות והסקרים סימנו את קלינטון כמנצחת הברורה של הבחירות, מחירי הזהב לא הגיבו בצורה יוצאת דופן להתפתחויות במערכת הבחירות האמריקאית והושפעו יותר מהסיכויים לעליית הריבית הקרובה בארה”ב. אך ככל שטראמפ עלה בסקרים וניצחון של המועד הרפובליקני נראה כמו אירוע סביר, מחירי הזהב החלו לעלות בחדות ושיקפו את אי הודאות ששוררת בשווקים.

יהושע-רוטברט-זהב-טראמפ

דעותיו הקולניות והנחרצות של טראמפ בנושאי יחסי החוץ, מסים, תעסוקה והכלכלה האמריקאית ביחד עם חוסר הניסיון שלו בפוליטיקה יוצרים אי ודאות בשווקים. אי ודאות זו מבוססת על ספקולציות רבות הקשורות לפעולות שבהן ינקוט טראמפ כנשיא ומציגות את ההשפעה השלילית של מדיניות החוץ על מערכת היחסים של ארה”ב עם מקסיקו, סין ורוסיה. ספקולציות אחרות שעוסקות בפעולות הקשורות בכלכלה האמריקאית חוזות האטה כלכלית. על אף שקשה לחזות איך תיראה כהונתו של טראמפ, המתאם הגבוה שמצאנו של 75% בין עלייתו בסקרים למחירי הזהב משקף את חששות המשקיעים שהספקולציות יתממשו.
בנוסף לספקולציות האלו אי הודאות השוררת לגבי האירועים באירופה כמו השפעת הברקזיט, משאלי העם בצרפת ואיטליה והבחירות בשנה הבאה בגרמניה מוסיפים לחשש המשקיעים. רמת הפחד הגבוהה משתקפת היטב בציטוטו של סיימון ג’ונסון:

טראמפ-זהב-שווקים-קריסה

על אף שאיננו יכולים לאמץ את נקודת המבט הקיצונית של ג’ונסון היא מבטאת בצורה טובה את החשש הגדול בשווקים מפני משבר פיננסי עולמי. אם יתממשו התרחישים הפסימיים ואם לא, המשקיעים מעדיפים להיות זהירים ולהעביר את הכסף לנכסים בטוחים כדוגמת זהב. בהמשך למגמה עליה הצבענו בעבר, עם קבלת תוצאות הבחירות היום, החל מחיר הזהב בנסיקה מהירה, לצד ירידות שערים בשווקי ההון. מחרי הזהב נסק ב3.5% והגיע למחיר של 1,318$.
ומה הצפי לעתיד – אנו משוכנעים שלזהב צפויה עדנה, אם כי מחירו לא יהיה יציב. כל הצהרה של הנשיא הנבחר תיבחן בשבע עיניים על ידי השווקים ותהיה לה השפעה כבירה עליהם. להערכתנו, את תקופת הביניים עד השבעתו בינואר, ינצל הנשיא הנבחר לגיבוש מדיניות פנים וחוץ ברורה אולם לבטח עד אז התנודתיות בשווקים תימשך.

בטווח הארוך אנו מצפים לשוק שורי בזהב. תוצאות הבחירות מעידות – שוב – כי המצביעים במדינות הדמוקרטיות זועמים ומפוחדים. המעצמות הכלכליות חייבות כעת ביתר שאת להעריך מחדש את המודלים הכלכליים עליהם התבססו בעשורים האחרונים, מה שיוסיף לחוסר היציבות, ועל כן לפופולריות במחיר הזהב.
כפי שמסתמן כרגע, טראמפ יהנה מקונגרס רפובליקאי, ועל כן לאורך זמן יוכל להעביר רפורמות כרצונו, אולם שוב – חוסר הוודאות הוא אחד הקטליזטורים החזקים לעלייה במחירי הזהב ואנו צופים שנה מעניינת מאוד למתכת היקרה.

J.Rotbart & Co